אגודת הכליזמרים ירושלים The Jerusalem Klezmer Association

ראשי » אנחנו בעיתונות וב-TV » בין הכנסת ל'יד ושם': מתי יקום בניין תרבות העיירה היהודית?

בין הכנסת ל'יד ושם': מתי יקום בניין תרבות העיירה היהודית?

אירועים קרובים ועדכונים

999

ישנה קבוצה קטנה, אך עיקשת, שאנשיה מנציחים יום-יום את הרוח והתרבות של העם היהודי מהמאות של לפני מלחמות-העולם. הם לא מזילים דמעות ומדליקים נרות פעם בשנה, הם משמרים באמת את את הרוח היהודית האותנטית // אברהם לייב בורשטין יו"ר אגודת הכלייזמרים. 

בזה אחר זה משתפים במהלך ימים אלו פוסטים נוגעי לב. אפילו פקידי הממשלה המשאירים בקופה את רוב הכסף המיועד לניצולי השואה – גם הם מעלים על נס את "השואה והתקומה", כאשר חלקם נשמעים קלישאתיים.

ישנה קבוצה קטנה, אך עיקשת, שיום-יום שאנשיה מנציחים את הרוח והתרבות של העם היהודי מהמאות של לפני מלחמות-העולם. הם לא מזילים דמעות ומדליקים נרות פעם בשנה.

הם מגדלים דור של אמנים ויוצרים וקהל אוהדים – יהודים ושאינם – המשחזרים את התרבות האותנטית והעסיסית של הכליזמר, היידיש, ההומור היהודי (הידוע בשנינותו), מיטב המנגינות וההבעות של נשמת העם – את כל אלו הם מבטאים בכלי נגינה ובשירה וריקודי מסורת, ואף בשימור והנחלה פרקטית למען הדורות שאחריהם.

בעולם מתוקן היה אמור להתנוסס בירושלים בירת הכליזמרים בניין רב חללים מרשים ביופיו, הומה אדם בכל שעות היממה וממוקם בין כנסת ישראל לבין בית המשפט הגבוה ו'יד ושם', ועליו שלט גדול: "מרכז עולמי לתרבות היידיש".

אליו יגיעו תלמידי בתי-ספר יהודים מהארץ ומהעולם, ילמדו ויחוו את תרבות סבותיהם וסבתותיהם, ירגישו את נשמת התוכן של הבמה היהודית בכליזמר והתפילות עם סיפורי העם ברגשות הכי דקים שסופרו מאב לבן ומאם לתינוקה בעריסה. אמנים יבואו מכל העולם כדי להכיר ולחוות את הנגינה העמוקה ואת רוח החיים היהודיים כפי שהם פעמו משך דורות, כי מציון תצא תורה.

אני מאמין שיום יבוא, אם לא בדור זה – אז בדור הבא או הבא אחריו וחזון זה יתממש. בינתיים, הקבוצה של הכליזמרים הירושלמים תמשיך לממש בעשייה יומיומית את שימור הנגינה והמסורת, להכשיר צעירים לתרבות העיירה והיידיש ולערוך מופעים בארץ ובחו"ל. וכך, למרות אי-ההכרה הפורמלית של הרשויות והמוסדות בישראל על שלל אגפי התרבות בעיריית ירושלים והנציגים הדתיים והחרדים במשרד התרבות – עמלם מבקיע כל חומה, מפיץ אור, מאחד לבבות, משמר את הרצף התרבותי של העם היהודי, עד שגם חזונם הגדול יקום מעפר הבירוקרטיה ואפר השואה – להאיר ללבבות היהודים והגויים כאחד.

לטור שפורסם באתר 'בחדרי חרדים'


להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

וידג'ט טקסט שני לעמוד ראשי

זהו וידג'ט לטקסט. וידג'ט לטקסט מאפשר לך להוסיף טקסט או HTML לסרגל הצדי שלך. אפשר להשתמש בווידג'ט לטקסט להצגת טקסט, קישורים, תמונות, HTML או שילוב של התכנים הללו. ניתן לערוך אותם במקטע 'וידג'טים' בכלי ההתאמה האישית.
%d בלוגרים אהבו את זה: